Portrét mladého muže a mladé ženy, kteří jsou si fyzicky blízcí

Impotence - jen problém penisu?

  • Rozdíl: impotence jako neschopnost proniknout a jako neschopnost otěhotnět (sterilita) muže
  • Příčiny mohou být psychické nebo fyzické
  • rychle rostoucí impotence by měla být vyšetřena, protože může být příznakem jiného onemocnění
  • nedostatek libida může být chybně interpretován jako impotence

Impotence – erektilní dysfunkce (ED)

Impotence nebo erektilní dysfunkce, neschopnost dosáhnout erekce, ovlivňuje sebeobrazu každého muže. Z lékařského hlediska není impotence jasně definována. Mimo jiné se rozlišuje impotentia coeundi, neschopnost pohlavního styku, a impotentia generandi, neplodnost nebo sterilita, tedy neschopnost otěhotnět. V roce 1992 bylo na lékařském kongresu rozhodnuto nazývat impotentia coeundi termínem „erektilní dysfunkce“ (ED), mimo jiné proto, aby se předešlo velmi negativním asociacím s termínem impotence.

Socha nahého Davida vytvořená Michelangelem

Definice erektilní dysfunkce

V jedné studii je erektilní dysfunkce definována takto: Během šesti měsíců selhalo alespoň 70 procent všech pokusů o pohlavní styk. To může znamenat: vůbec žádnou erekci, neschopnost proniknout do partnera, neschopnost udržet erekci po penetraci.


výskyt impotence

Statistická šetření, která jsou jistě opatřena pro statistiku obvyklou nejasností, ukázala, že téměř 20 procent, tedy každý pátý muž, je alespoň dočasně postiženo erektilní dysfunkcí. Asi sedm procent postižených však erektilní dysfunkci jako problém nevidí. V těchto případech se kromě schopnosti dosáhnout erekce projevuje i nedostatek sexuální touhy a erekci si muž v podstatě nepřeje (nedostatek libida ). Touha a schopnost dosáhnout erekce však musí být od sebe odděleny. I muži, kteří nemají náladu na sex, mohou být fyzicky schopni erekce penisu, naopak sexuální apetit automaticky erekci neumožní.


Kdy by měla být impotence vyšetřena nebo léčena?

Pouze muž, který je nespokojený se svou sexuální situací, který trpí erektilní dysfunkcí, je považován za člověka, který potřebuje terapii. Přesto může být důležité, aby byly příčiny zjištěny vyšetřováním. Protože erektilní dysfunkce, zvláště pak impotence, která se prosadí poměrně rychle, může být příznakem potenciálně závažného onemocnění zcela jiného druhu! Toto spojení jasně ukazuje, že jít k lékaři s úmyslem nechat si jen předepsat sexuální zesilovač bez vyšetření může nechat skutečné příčiny impotence neléčené – s možnými zdravotními riziky. Kromě symptomatické léčby erektilní dysfunkce by se proto měl hledat a léčit také fyzický spouštěč.


Fyzické příčiny impotence

V nejjednodušším případě lze erektilní dysfunkci vysvětlit jako vedlejší účinek užívání léků. Spouštěčem mohou být prostředky na snížení krevního tlaku a drenáže, ale také psychofarmaka.

Vzhledem k tomu, že penis vlivem krve v erektilní tkáni tuhne, je fyziologicko-mechanickou příčinou impotence vždy nedostatečné prokrvení erektilní tkáně při vzrušení. Arterioskleróza, například kvůli vysoké hladině cholesterolu, snižuje propustnost žil. Stejně tak cukrovka. V důsledku toho protéká méně krve třemi tepnami, které zásobují kavernózní těla penisu a způsobují erekci nahromaděním krve.

Asi 90 procent všech mužů s erektilní dysfunkcí má alespoň jeden rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. Patří mezi ně: vysoký krevní tlak, vysoká hladina lipidů v krvi, obezita, nedostatek pohybu, kouření. Zde se funkce impotence jako systému včasného varování před jinými nemocemi stává pravděpodobnou: protože mohou být postiženy nejen tepny penisu s jejich malým průměrem, ale také cévy, které zásobují srdce nebo mozek krví. Zpravidla je stav cév klíčovým faktorem potence. Zdravý, vědomý životní styl s vyváženou stravou a dostatkem pohybu proto trvale přispívá k sexuální kondici.

Jelikož se stav cév může v průběhu života zhoršovat špatnými životními a stravovacími návyky, je to jeden z důvodů často klesající potence s přibývajícím věkem, často před padesátkou. Ale příčinou může být i snížená produkce pohlavních a hormonů štítné žlázy v těle v důsledku věku nebo nemoci.


Duševní příčiny impotence

Vzhledem k tomu, že v lidské sexualitě hraje roli psychika i postava, mohou za vznik erektilní dysfunkce i psychické faktory. Zejména u mladších mužů bývá spouštěčem erektilní dysfunkce psychika. Stres v práci je považován za častý zabiják potěšení. Přepracování může vést nejen k pocitu permanentní únavy, ale také spustit depresivní nálady. Postižení se cítí vyhořelí a potřebují svou fyzickou a duševní energii, aby „fungovali v každodenním životě“. Tím se potlačuje život potvrzující prvek sexuality. Strach ze selhání a šikany v práci může také vést k přetrvávající úzkosti a poruchám spánku, které znemožňují chuť na sex stejně jako užívání si života obecně. Život v 21. století je plný takových stresových faktorů: finanční starosti, strach o práci, strach o zdraví, strach z konce světa živený médii nebo komplexy fyzické méněcennosti způsobené falešnými vzory: stav těla bdělost se stává trvalou.

Psychologické příčiny impotence se odhalí například tehdy, když si muž kvůli tomuto problému nechá předepsat sexuální zesilovače, ale nakonec je neužije a přesto je schopen znovu dosáhnout erekce. Pouhá jistota, že budete moci lék v případě potřeby použít, může způsobit, že erektilní dysfunkce zmizí.


Interakce těla a psychiky

Z fyziologického hlediska (permanentní) stres vede k uvolňování mediátorových látek, které brání erekci. Z evolučního hlediska to dává smysl: jakmile je vycítěno nebezpečí, organismus se přepne do režimu boje nebo útěku. Pro útěk je důležitá pouze svalovina, takže je optimálně zásobena krví – ta je odváděna z jiných orgánů. Proces probíhá instinktivně a vypínají se i vyšší, vývojově mladší části mozku. Lidé se řídí automatizovaným programem, který vede ke známému, iracionálnímu chování, například v případě hromadné paniky. Penis , který je nakonec určen pouze k reprodukci, se v tomto duševním stavu zmenšuje na minimální velikost.


Léčba duševní impotence

Faktem je, že erektilní dysfunkce má negativní dopady nejen ve fyzické, ale i v sociální oblasti. Partnerství se s ní může zlomit. Nebezpečí tedy není primárně v sexuálním selhání, ale v selhání komunikace: mlčení ničí důvěru mezi partnery, tabuizace znamená, že problém nelze řešit. Sexuální terapie tedy může pomoci. Zapojení partnera může být přínosné (párová terapie). Protože: Pokud v dlouhodobějším vztahu výrazně klesá erotická přitažlivost partnerky a muž může dosáhnout erekce s jinými sexuálními partnerkami nebo masturbací, netrpí impotencí, ale partnerským problémem.

Texty na těchto stránkách byly automaticky přeloženy z němčiny. Původní text najdete na: www.penimaster.de/Penis/impotenz-erektile-dysfunktion.html