Předčasná ejakulace – Ejaculatio praecox – předčasná ejakulace
- Postiženo je 20–40 % mužů
- mnozí nepociťují jako problematické
- Obtížně definovatelné: méně než dvě minuty mezi penetrací a ejakulací; ejakulace před nebo do 15 sekund po penetraci; duševně neovladatelný orgasmus; Problém přetrvává minimálně 6 měsíců
- primární a sekundární forma
- u starších mužů také vedlejší účinek nemoci
- léčebná, psychologická a mechanická řešení
Předčasná ejakulace (Ejaculatio praecox) - jen trapné nebo patologické?
Předčasná ejakulace neboli ejaculatio praecox, předčasná ejakulace u mužů, je termínem v lékařské literatuře již devadesát let. Teprve v 70. letech 20. století se však lékařský výzkum obrátil k tématu intenzivněji. Statisticky je obtížné zaznamenat frekvenci předčasné ejakulace. Zde, stejně jako u jiných sexuálních problémů, odhalení selhává kvůli studu dotyčné osoby. To vysvětluje rozptyl zmíněných čísel. Předčasnou ejakulací prý trpí 20 až 40 mužů ze sta mužů. Předčasná ejakulace by tedy měla být považována za vůbec nejběžnější sexuální poruchu. Dnes se lékařsky počítá mezi poruchy orgasmu.
Definice a problém předčasné ejakulace (Ejaculatio praecox) - problém "rychlého splash"
Definovat předčasnou ejakulaci není snadné. Zvláštní roli hraje individuální stav. Otázkou je, jaký je rozdíl mezi rychlým orgasmem, který je vnímán jako uspokojivý, a předčasnou ejakulací. V zásadě musí předčasná ejakulace trvat déle než šest měsíců, aby se definiční přístupy projevily. Definice zahrnují: mezi průnikem a ejakulací jsou pravidelně méně než dvě minuty. Ejakulace před nebo do 15 sekund po penetraci. Během pohlavního styku nemůže muž před ejakulací provést více než sedm zátahů pánví. Nejčastější definicí dnes je, že muž nemá nebo se domnívá, že nemá kontrolu nad svou ejakulací a vnímá to jako negativní. Že partnerka s normální schopností orgasmu nemůže pro tuto mužskou vlastnost dosáhnout vrcholu a také to vnímá negativně. Je to tedy pár a jejich sexuální zkušenost, která se stává středem zájmu medicíny.
Pokud postižený muž v důsledku své neschopnosti zadržet ejakulaci dokáže opakovaně nebo nikdy uspokojit svou sexuální partnerku, která je „pomalejší“ ve vztahu k sexuálnímu vyvrcholení, může to vést k emocionálnímu odklonu od „rychlého vystříknutí“ prožívaného jako „sexuálně sobecký“ – vztah nakonec selže na předčasné ejakulaci.
Formy předčasné ejakulace (Ejaculatio praecox)
Rozlišuje se primární ejaculatio praecox , ke které dochází od prvního pohlavního styku, a sekundární ejaculatio praecox. Sekundární ejaculatio praecox se vyskytuje především u starších mužů, často jde o vedlejší účinek onemocnění. Erektilní dysfunkci lze nalézt v obou formách – v primární především z psychických důvodů, v sekundární z fyziologických. Normálním případem je předčasná ejakulace při prvním pohlavním styku muže, při prvním sexu s novou partnerkou, při prvním sexu po dlouhém období abstinence nebo pokud je předčasná ejakulace jen ojedinělý jev.
Rychlá pomoc při předčasné ejakulaci (Ejaculatio praecox)
V mnoha z těchto případů pomáhá jednoduchý lék: Masturbujte před stykem, abyste uvolnili „první tlak“. Toto snížení vzrušení je zvláště účinné u mladších mužů, ale samozřejmě existuje riziko, že starší muži „zbytečně ztratí prášek“, to znamená, že pak již nebudou schopni ejakulovat nebo dokonce mít erekci. O příčinách předčasné ejakulace se vedou spory, jisté však je, že jde o multifaktoriální poruchu. Psychika a tělo spolu hrají. Mezi možné příčiny patří „nadbytek semene“, který vybízí k výtoku – přičemž vypuštění instinktu prostřednictvím masturbace může tento problém odstranit.
Diagnostika a terapie předčasné ejakulace (Ejaculatio praecox)
Doporučuje se vyšetření urologem se vytvořením anamnézy a vyloučením onemocnění jako možné příčiny. Existují léky, které vedou ke znatelnému prodloužení doby průniku. Mezi nadějné účinné látky patří inhibitor PDE-5 Sildenafil, který se používá v pilulce na potenci Viagra. Kromě toho se zvyšuje schopnost dosáhnout erekce. Jako kombinovaná terapie je předepisován inhibitor PDE-5 spolu s antidepresivem. V jiných případech, např. u betablokátorů, je snížená schopnost ejakulace vedlejším účinkem, který se lékařsky využívá v případě předčasné ejakulace. Na trhu jsou anestetika, která snižují citlivost penisu. Zde však dochází i ke snížení touhy po muži, nebo při špatném dávkování a následném znecitlivění poševní stěny i ke ztrátě touhy po ženě. Kondomy, které obsahují anestetikum uvnitř, zajišťují, že partner nepociťuje ztrátu citlivosti. Jako další možnost se osvědčilo cvičení pánevního dna – existují i přípravky na posílení tzv. „svalů potence“, které se zde nacházejí. Metoda start-stop je určena k tomu, aby se ovládání ejakulace dalo naučit. Muž masturbuje a opakovaně se přibližuje k hranici ejakulace, aby poznal „bod, odkud není návratu“, práh před ejakulací a nakonec ji vytlačil. Při „technice mačkání“ podle Masterse a Johnsona, partnerském cvičení, žena tlačí palcem na spodní stranu žaludu, ukazováčkem a prostředníkem nad a pod koronální rýhu žaludu. Když hrozí ejakulace, tlak je aplikován na ztopořený penis, aby se krátce uzavřela močová trubice a zastavila se ejakulace semene. Důvěra a experimentování jsou zde nezbytné. Expandéry penisu se stále častěji používají také k předčasné ejakulaci.